Centralna manifestacija Dana „Zlatnih ljiljana BiH“ u organizaciji Saveza dobitnika najvećih ratnih priznanja Tuzlanskog kantona upriličena je danas u Tuzli.
Okupljanjem brojnih učesnika na Panonskim jezerima te polaganjem cvijeća na spomen obilježju „Slana Banja“, a zatim defileom sa ratnim zastavama svih korpusa Armije BiH ponovo do slanih jezera, obilježen je jedan od najznačajnijih datuma u historiji naše zemlje.
– Svi pripadnici Armije BiH bili su pripadnici antifašističke oslobodilačke vojske i na to se ponosimo. Najhrabriji sinovi koji su odlikovani ordenom Zlatnog ljiljana za hrabrost ispoljenu u borbama su jedna posebna kategorija koju posebno cijenimo. Drago nam je i što je dan Zlatnih ljiljana istovremeno i Dan pobjede nad fašizmom u Evropi, te što na jedan dostojanstven način svake godine u drugom gradu obilježavamo dan naših najvećih sinova – kazao je Salko Bukvarević, federalni ministar za boračka pitanja.
Najvećim ratnim priznanjem u BiH odlikovano je oko 2.500 boraca Armije BiH. Značajan broj njih odlikovan je posthumno. Danas, dvije decenije nakon rata, oni u skladu sa propisanim zakonima ostvaruju svoja prava, smatra Bukvarević.
Nakon defilea kroz Slanu Banju, na Panosnkim jezerima upriličen je historijski čas i kulturno zabavni program. Tema ovogodišnjeg historijskog časa, bila je bitka na Brčanskoj Malti iz 15. maja 1992. godine u Tuzli.
-Ta bitka do sada je bila uvijek minimizirana zbog optužbi za ratne zločine sa agresorske strane. Sud je dokazao da su optužbe bile neosnovane, a sama bitka u Tuzli puno je značila. Na njoj je osvojeno dosta materijalno tehničkih sredstava, koja su se kasnije koristila u odbrani cijele BiH. Ta bitka treba da se uvrsti u datume značajne za odbranu BiH. Na ovoj manifestaciji u Tuzli prisustvovalo je oko 800 dobitnika najvećih ratnih priznanja iz cijele BiH – kazao je Edin Hadžimuhamedović, predsjednik Zlatnih ljiljana TK.
Deveti maj u BiH obilježava se kao Dan “Zlatnih ljiljana”. Priznanje Zlatni ljiljan je najveće odlikovanje Armije Republike Bosne i Hercegovine. Ovo priznanje su zaslužili ljudi koji su pokazali svoje najhrabrije podvige u ratu. Prva ratna priznanja Zlatni ljiljan počela su se dodjeljivati već u junu/julu 1992. godine u skladu s Pravilnicima o priznanjima i stimulativnim mjerama.
Nema komentara:
Objavi komentar